Kullandığım Linux Programları

olmazsaolmaz

Merhaba
Linux, Windows ya da Mac olsun herkesin sistemi ilk kurduktan sonra yükleyeceği olmazsa olmaz programları vardır. Bu programları yüklemeden kendimizi, bilgisayarımızı eksik hissederiz.

Bende bu yazıda Linux de olmazsa olmaz programlarımı kısaca tanıtacağım.

İşte Olmazsa Olmazlarım1. Chromium Browser

Chromium


Chromium u hepimiz duymuşuzdur, Chrome, Yandex Browser, Vivaldi, Opera yani bugün ki, modern anlamda kullandığımız tarayıcıların tamamına yakını Chromium tabanlıdır. Chromium bir tabandır, diğer browser lar bu tabanın üzerine makyaj yapılmış, özelleştirilmiş halidir. Chromium saf tarayıcıdır, fazla özellik, gizli kod yoktur, temizdir. Bu yüzden daha hızlı kullanım sağlar.

2. Sublime Text

Sublime


Adından da belli olacağı gibi, bir metin düzenleyici. Ama sıradan bir metin düzenleyici değil. Adını duyduğunuz, duymadığınız onlarca dilde, pratik ve hızlı kod yazmanıza olanak sağlayan, bir metin düzenleyici. Aynı anda çoktu satır düzenleme ve hemen hemen her konuda paket desteğine sahip olması Sublime ı diğer metin düzenleyicilerden ayıran özelliklerinden bazıları.

3. Gimp

Gimp


Bildiğiniz gibi, Linux de Windows dan alıştığımız Photoshop gibi bazı programlar yok, zaten gerekte yok. Gimp, Photoshop daki neredeyse tüm araçları barındırıyor, tek farkı ücretsiz olması. Gimp i bilen bilir, fazla anlatmaya gerek yok…

4. Libreoffice

Libreoffice


Bu da çok bilinen bir program, bilgisayar ile uğraşıp, adını duymayan yoktur. Hız ve sadelikte 1 numara olan Libre Office in en kötü yanı Microsoft Office ile tam uyumlu olmaması, bazen dosyalarda kaymalar yapabiliyor. Ayriyeten çok geniş kapsamlı olması, benim vazgeçilmezim olasını sağlayan, en büyük nedenlerden biri.

5. GParted

GParted


GParted disk bölümleme, biçimlendirme vb. işlemlerde en iyilerden biri (bence en iyisi). Windows ta biçimlendirme veya kullanım sırasında bozulan USB bellekleri onarmak için bire bir.

6. BleachBit

bleachbit


Güncelleme, yarı kalan indirme, kaldırılan uygulamalar ve gezdiğimiz web siteleri bilgisayarımızda atık dosyalar bırakıyorlar bu doyaları temizlemek için kullanılan BleachBit Windows da ki Ccleaner ın Linux alternatifi diyebiliriz. Sistemdeki artık dosyaları temizleme konusunda oldukça başarılı.

7. Grub Customizer

grubcustomizer


Birden fazla işletim sistemi kullananlar için, otomatik boot edilecek sistemi, bekleme süresini ve menu tasarımını değiştirebileceğiniz, çok kolay kullanımı olan bir grub düzenleyici.

8. Guayadeque Music Player

Guayadeque


Bilgisayarınızdaki müzikleri dinlemek konusunda oldukça başarılı olan Guayadeque Music Player ın açamadığı bir müzik türüne rastlamadım. Her türlü müzik dosyalarını başarıyla ve kalitesini bozmadan çalıştıran bu oynatıcının diğer iyi olduğu alan ise radyo yayınlarını takip etmek. Müzik değişiminde sesin azalarak gitmesi benim tercih etmemi sağlayan sebeplerden biri.

9. VLC Player

vlc


Windows tan tanıdığımız VLC Player Linux de de başarılı işler çıkarıyor.

10. Mozilla Thunderbird

Thunderbird


Thunderbird denildiğinde ilk başta Ford arabaların bir modeli aklıma geliyordu.. Harry Poter izledikten sonra oradaki o koca kuş ile aklımda kaldı. Nedense Thunderbird denilince aklıma Mozilla Thunderbird en son gelenler arasında. Mailleri kolay hızlı kontrol etmek için kullanılan Thunderbird bu konuda gayet iyi iş çıkarıyor… Ben mailden ziyade rss leri takip etmek için kullanıyorum…

11. WineHQ

wine


Windows da kullandığınız alışık olduğunuz uygulamaları Linux de çalıştırabilirsiniz. NFS Underground 2 oynardım küçükken gayet güzel çalıştırıyordu.

12. Inkscape

inkscape


İllüstratör ve Corel in aynısı diyebilirim, hatta daha pratik geldi bana. Çok hızlı çalışan, kalitesi de güzel olmasıyla benim hoşuma giden ve ufacık boyutuyla kalbime taht kuran, harika program. Üstelik, İllüstratör ve Corel in yüksek ücretlerine karşı ücretsiz olması, çalışırken lisans uyarılarından ve karmaşık menülerden kurtarıyor. Kullanırken oh be dedirtecek cinsten…

Şimdilik Aklıma Gelenler Bunlar. Hoşuma giden diğer programları anlatmaya devam edeceğim.

27.05.2017 Tarihinde Yazıldı..