Keşan'da Öğrenci Olmak - Keşan'da Yaşam

KEŞAN'DA ÖĞRENCİLİK VE YAŞAM


Merhaba.
Bu yazıda yaklaşık 8 ay yaşadığım Keşan ı ve dikkatimi çekenleri anlatmaya çalışacağım.

Herkes gideceği yeri merak eder, araştırır bende çok araştırdım geldim ve fark ettim ki artık birçok şey değişmiş güncel bir yazı gerektiğini düşündüm.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ben Keşan ı sevdim. Çok kafe gezen dolaşan takılan biri değilim yurttan okula, okuldan yurda git gel yaparak geçti çoğu günüm. Bu nedenle neresi olursa olsun fark etmez benim için. Ayrıca Keşan ın kendine bağlayan bir özelliği varmış, sevmeyip kaçanların bir çoğu bırakamayıp geri geliyormuş. Bir çok kişiden duydum bunu, bakalım bizde göreceğiz okul bitince tekrardan buraya yazacağım..

İlk Bakış - Genel


Keşan a ilk geldiğinizde dikkatinizi eminim at arabaları çekecektir. Romanlar yaklaşık nüfusun 3 de 1 ini oluşturuyor ve ulaşımlarını genelde atlar ile gerçekleştiriyorlar. Trafik de bolca at görmek mümkün. İlk başta garip gelse de normal gelmeye başlıyor kısa süre de. Çarşısına gelince önceden pek fazla kafe tarzı eğlence mekanları yok muş. Ama bu tür yerler açılmış ve açılmaya devam ediyor. Öğrenci sayısının fazla olmasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm ve dikkatimi çeken diğer şey dönerciler. Çarşı merkezinde her 3 dükkandan 1i dönerci bolca döner tüketiliyor. Eee öğrencilik, ucuza karın doyuran en iyi şey döner ve fiyatları çok yüksek değil. Çoğu yerde yarım döner yediğiniz fiyata tam ekmek yemek mümkün. Rekabet olunca fiyatlar da düşük.

Hafta sonları


Hafta sonları vakit geçirmek için yerler sınırlı. Bendis, Kipa ve Ensaray en çok gidilen AVM ler. Hafta sonları halkın ve öğrencilerin bir kısmı buralarda olur. Cumartesi günü Keşan da kurulan pazara Yunan akını yaşanıyor ve bu Avm ler de Yunanlılar la doluyor. Keşan da en çok vakit geçirmeyi sevdiğim ve sizinde seveceğinizi tahmin ettiğim yer Cennet Parkı. Yeşillik bir alan olan cennet parkında sohbet etmeyi sevdiğiniz arkadaşlarınızla gidince kola, cips, çekirdek zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Okulum olan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu da etkinlik bakımından zengin bir okul. Yaz gelmesi ile her hafta sonu doğa yürüyüşleri, kamplar, geziler vb. etkinlikler düzenleniyor eğlenceli oluyor. Özellikle temizliğine hayran kaldığım Erikli sahiline bir hafta sonunuzu ayırmanızı gitmenizi öneririm akvaryum gibi tertemiz suyu var ve ne kadar giderseniz gidin su derinleşmiyor. İnsan oradan ayrılmak istemiyor.

Kısaca ortalama bir ilçe olan Keşan a büyük gelişmiş bir şehirden geldiyseniz gezmeyi tozmayı çok seviyorsanız sıkılabilirsiniz, ama küçük ortalama bir yerden geldiyseniz sizin için değişen bir şey olamayacağından çok fazla takılmazsınız.Bütçe

Öğrencilik para önemli tabi.. :) Keşan, genel olarak kafeler haricinde çok pahalı bir yer değil. Para harcanacak yeri de yok ama kafeler ciddi anlamda pahalı geldi bana. Turistik veya merkezi bir yer olsa tamamda sen küçük bir ilçesin bu ne fiyat… Yurtlar okula biraz uzak ben yürümeyi sevdiğim için yürüyerek gidip geliyorum genelde ama dolmuş fiyatları düşük yazıyı yazdığım Mayıs 2018 tarihinde öğrenci 1.25 TL. Yani çok fazla para harcayacak yeri yok. Ben gibi yurt da okulda kapanmayı seven kişilerseniz yazın tatil, yeni bilgisayar, yeni telefon için para bile biriktirebilirsiniz..

Sonraki yazılarda Yurtlardan, Okuldan ve Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümünden bahsedeceğim.

Sizinde sorularınız olursa aşağıya yazabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
Sevgiler..

4.05.2018 Tarihinde Yazıldı..