C# Nedir ? - IDE Tavsiyesi

csharp Merhaba, C# notlarımın 1. bölümünde C# hakkında kısaca bilgi verip, kullandığım IDE den bahsedeceğim.

C# Microsoft tarafından geliştirilen, Nesne tabanlı programlama dilidir. Java dilini örnek almıştır ve javaya kullanım ve biçim olarak benzerdir. Dili tasarlayan mimar ise Amders Hejlsberg abimizdir.

C#, .NET orta seviyeli programlama dillerindendir. Yani hem makine diline hem de insan algısına eşit seviyededir. Buradaki orta ifadesi dilin gücünü değil makine dili ile günlük konuşma diline olan mesafesini göstermektedir.

“Si şarp” şeklinde okunur. Bu isim nereden geliyor diye düşünüyorsanız artık düşünmeyin, şimdi anlatıyorum…

“C” diliyle Nesneye Yönelimli Programlama yapabilmek için eklentiler almıştır. Benzer şekilde “C++” diline yeni eklentiler yapılarak bir adım daha ileriye götürülmüş ve tamamen nesneye yönelik tasarlanmış. Tabi yenilikler yapıldığı için adı da ((C++)++) olarak belirlenmiş. ((C++)++) gerçekten uzun bir isim kısaltmak için ise bu 4 tane + yı birleştirmişler ve ortaya # çıkmış. Sonrası zaten zor değil, C ile # birleştirip C# yapmışlar.

C# ile Konsol uygulamaları, form uygulamaları, Windows phone uygulamaları yapabilirsiniz. Popüler oyun motoru Unity de C# dilini kullanır.

C# hakkında biraz bilgiye sahip olduk, şimdi gelelim IDE meselesine…

IDE(Integration Development Enviroment), programcılar için hızlı ve kolay yazılım geliştirmeye, kod yazmaya yarayan bir yazılımdır.

IDE’ler aynı zamanda içinde gömülü fonksiyonlar barındırır ve bu fonksiyonları tamamlama özelliğine sahiptir. Yani leb derken leblebiyi anlar ve kendisi tamamlar bu da zamandan büyük tasarruf sağlar.

Kod yazmak için birçok IDE var. Yazdığınız dile görede IDE değiştirmek gerekir. C# dili içinde fazlaca IDE ler var, benim kullandığım SharpDevelop isminde bir IDE, neden bunu kullanıyorum derseniz açık kaynak kodlu olduğu için falan değil tamamen alışkanlık. SharpDevelop ile başladım öyle devam ediyorum. Bir ara Visual Studio Kullandım ama alışamadım. Visual Studio ücretli olduğundan bende satın almadığımdan sürekli zırt pırt lisans alın gibi uyarılar uğraşmaktan yoruldum ve tekrar ücretsiz olan SharpDevelop a geçtim.

Çok kısa bir giriş düşünüyordum ama şuydu buydu derken biraz uzadı, sizide sıkmak istemiyorum neyse Bir sonraki konuda Algoritma üzerine duracağım.

İyi dileklerimle.

2.12.2016 Tarihinde Yazıldı..